Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników umożliwia lekarzom zarejestrowanym jako czynni członkowie PTGiP (opłacający składki) uzyskanie Certyfikatów Umiejętności wykonywania badań ultrasonograficznych w położnictwie i ginekologii w następujących specjalnościach:
- Certyfikat Umiejętności PTGiP wykonywania badań ultrasonograficznych w położnictwie i ginekologii (Podstawowy)
- Certyfikat Umiejętności PTGiP Oceny Serca Płodu
- Certyfikat Umiejętności PTGiP wykonywania Badań Prenatalnych
- Certyfikat Umiejętności PTGiP wykonywania Badań Inwazyjnych
(amniopunkcja, biopsja kosmówki, kordocenteza)
1. Kursy posiadające akredytację PTGiP są dedykowane do właściwego Certyfikatu.
W uzasadnionych przypadkach kursy akredytowane do Certyfikatu Prenatalnego mogą zostać zaliczone do Certyfikatu Podstawowego. Informacje te muszę być zapisane na Dyplomie/ Certyfikacie wystawionym przez Organizatora Kursu.
Jeden Dyplom /Certyfikat może być wykorzystany wyłącznie do jednego z Certyfikatów PTGiP.
2. Terminy kursów i warsztatów do Certyfikatów Umiejętności będą ogłoszone na stronie PTGiP.
2. Wymaganą liczbę punktów należy zebrać w okresie 4 lat poprzedzających złożenie wniosku o przyznanie Certyfikatu Umiejętności PTGiP.
Analogiczne zasady dotyczą uczestnictwa w warsztatach (zajęciach praktycznych)
3. Certyfikaty Umiejętności PTGiP mogą uzyskać osoby, które ukończyły co najmniej trzeci rok specjalizacji.
4. Obowiązuje wymóg udziału w warsztatach dedykowanych dla danego Certyfikatu Umiejętności PTGiP
Po zebraniu kompletu wymaganych punktów prosimy przesłać:
1. skany (e-mailem) certyfikatów z kursów i warsztatów;
2. skan (e-mailem) Certyfikatu Podstawowego lub Specjalistycznego uzyskanego uprzednio, o ile został wydany przed rokiem 2022 (dotyczy osób, które ubiegają się o przedłużenie ważności posiadanego Certyfikatu);
3. potwierdzenie otwarcia specjalizacji lub kserokopię/ skan dyplomu specjalizacyjnego (ewentualnie pieczątkę lekarską ze stopniem specjalizacji);
4. informację, na jaki adres e-mailowy ma zostać przesłany Certyfikat
Osoba ubiegająca się o Certyfikat Umiejętności PTGiP, w okresie w którym uczestniczy w szkoleniach, powinna być członkiem Towarzystwa oraz musi mieć opłacone wszystkie składki członkowskie w tym za okresy szkoleniowe. Przy występowaniu o przedłużenie Certyfikatów- musi zostać zachowana ciągłość członkostwa.
WARUNKI FINANSOWANIA PROGRAMU BADAŃ PRENATALNYCH PRZEZ NFZ na podstawie
ZARZĄDZENIA NR 111/2022/DSOZ PREZESA NARODOWEGO FUNDUSZU ZDROWIA
z dnia 2 września 2022 r.
Zał nr 5 WARUNKI FINANSOWANIA PROGRAMU BADAŃ PRENATALNYCH pkt5 1a
"...badanie USG płodu zgodne ze standardami FMF (Fetal Medicine Foundation) przyjętymi przez Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników, wykonane przez lekarza posiadającego kwalifikacje potwierdzone Certyfikatem Umiejętności Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników w zakresie wykonywania badań Prenatalnych. Finansowane jest pierwsze badanie USG wykonane pomiędzy 11 a 13 (+6 dni) tygodniem ciąży, kiedy wymiar CRL wynosi 45-84 mm oraz badanie USG wykonane pomiędzy 18 a 23 tygodniem ciąży..."
Zasady dokumentowania szkoleń oraz pozostałe wymagania formalne- obowiązują również przy wydawaniu pozostałych CERTYFIKATÓW wydawanych przez PTGiP
ADRES DO PRZESYŁANIA WNIOSKÓW O WYSTAWIENIE LUB PRZEDŁUŻENIE CERTYFIKATÓW:
SEKRETARIAT POLSKIEGO TOWARZYSTWA GINEKOLOGÓW I POŁOŻNIKÓW
Kliknij, aby zobaczyć adres email
Tel. 608 338 499
Certyfikat, po wcześniejszej weryfikacji dokumentów i po dopełnieniu wszystkich formalności, zostanie wystawiony w ciągu 60 dni
Sekretariat Towarzystwa nie posiada sztywnego harmonogramu godzin pracy, prosimy zatem przede wszystkim o kontakt mailowy.
Jeśli kontakt telefoniczny był niemożliwy, pracownik sekretariatu będzie próbował się z Państwem kontaktować w godzinach popołudniowych.